Zdravotnícky denník: Digitálne technológie posúvajú hranice medicíny

Digitálne technológie nepochybne dokážu posunúť hranice medicíny. To je tiež dôvod, prečo do nich investujú firmy ako Apple alebo Google. Chcú preniknúť do lekárskeho odvetvia.

Nové digitálne technológie, ako napríklad 3D tlač alebo nanotechnologické riešenia sú cestou, ktorá s najväčšou pravdepodobnosťou rozhodujúcim spôsobom posunú hranice medicíny. A často k tomu pomáha náhoda, respektíve nečakané vedľajšie poznatky pri vykonávaní hlavného výskumu.

Profesorka Rosalind Picardová pracovala so svojim tímom z Massachusetts Institute of Technology (MIT) na vývoji senzorov na meranie stresu a urobila pritom prekvapivý objav. Pri monitorovaní elektrických zmien na koži, ktoré vznikajú hlboko v mozgu, sa ukázalo, že zaznamenané impulzy môžu účinne odhaľovať potenciálne fatálne záchvaty.
Zistenia otvárajú vrátka k vývoju tzv. nositeľných monitorovacích zariadení, ktoré môžu výrazne znížiť riziko úmrtia u ľudí s epilepsiou. „Nositeľné zariadenia budú oveľa dôležitejšie, než si dokážeme predstaviť,“ povedala denníku Financial Times Picardová. (Ako nositeľná elektronika – wearables – sa označujú miniaturizované elektronické zariadenia, ktoré sú navrhnuté tak, aby mohli byť bežne nosené človekom pozn. redakcie).

Od implantátov k 3D tlači
Pokrok, akým sa medicína posunula od implantátov, ktoré monitorujú zdravotný stav, po 3D tlač najrôznejších ľudských orgánov, je vskutku obrovský a rýchly. A nie je to niečo, čo padá len tak samo z neba. „Mnoho veľkých krokov vpred bolo urobených na pleciach krokov iných,“ hovorí Caroline Cornerová, vedúca zdravotníckeho výskumného tímu spoločnosti Cantor Fitzgerald.

Zmieňuje pri tom príklad 3D tlače ľudských buniek a zdôrazňuje možnosť „výroby“ ľudských orgánov. Hoci tento variant je predsa len ešte trochu vzdialený, zhluky „tlačených“ buniek sa môžu využívať napríklad v toxikologickom výskume. „Na 3D tlač bunkových matíc je uprených veľa pozornosti, ale za všetkým stoja roky a roky výskumu,“ hovorí Cornerová. „Robíme kroky správnym smerom,“ dodáva.

Tajomstvo pestovania živých buniek a tkanív v laboratórnych podmienkach je už nejaký čas známe. „Avšak, 3D tlač nám teoreticky dáva možnosť bunky zoradiť tak, aby simulovali ľudské orgány,“ prezrádza Nizar Zein, šéf hepatologického oddelenia na klinike v Clevelande v Ohiu.

Miniaturizácia
S rozvojom bio- a nanotechnológií v medicíne začína hrať významnú úlohu ďalší faktor – miniaturizácia. Tá umožní urobiť ďalšie dôležité kroky pri vývoji nositeľných biologických implantátov a zariadení, vybavených senzormi, bezdrôtovým prenosom dát, ktoré budú dostupné v reálnom čase. Analytici tvrdia, že s miniaturizáciou sa zvýši aj dostupnosť takýchto prístrojov. Ich každoročný predaj by sa mal zvyšovať o 45 % až do roku 2020.

Ďalším nezanedbateľným benefitom je práve dostupnosť údajov o zdravotnom stave v reálnom čase. Dnes máme tieto údaje k dispozícii s oneskorením a vždy nie útržkovito. Keď váš lekár bude môcť vaše zdravie monitorovať prakticky on-line, výrazne sa tak zvýši jeho možnosti vám pomôcť v momente, keď to bude najviac potrebné. Okrem toho bude možné liečbu aplikovať viac individuálne, presne podľa potrieb konkrétneho pacienta.

Dobrým príkladom sú progresívne neurologické ochorenia. Prísť na lekársku prehliadku len niekoľkokrát za rok nie je vôbec dostatočné. Medzi návštevami môže dôjsť k takému zhoršeniu, že už vám potom najlepšia liečba nemusí pomôcť. Akonáhle bude vaša choroba monitorovaná, nielen že lekár bude mať prehľad, ale bude môcť aj liečbu prispôsobovať.

Digitálne technológie majú svoje úskalia
Hoci je prísľub moderných technológií v medicíne obrovský, sú tu aj niektoré úskalia. Tými môžu byť niektoré start-upové firmy, ktoré nenaplnia očakávania, ktoré do nich napríklad investori vložili. Takouto spoločnosťou je spoločnosť Theranos. U nej sa nedávno objavili pochybnosti ohľadom kvality testovania krvi.

Podľa amerických federálnych úradov išlo dokonca o také závažné problémy, ktoré mohli dokonca ohrozovať zdravie pacientov. Riaditeľ kalifornského laboratória Kingshuk Das ale všetky pochybenia odmietol s tým, že všetky problémy, o ktorých sa kontrolná správa zmieňuje, boli už odstránené.

Veľkí hráči vstupujú do zdravotníctva
Riziko podobných problémov môže znížiť vstup zavedených technologických firiem do odvetvia zdravotníctva. Takýto krok minulý mesiac signalizovala firma Apple. Jeho aplikácia CareKit má umožniť ľuďom monitorovať svoj zdravotný stav a výsledky potom zdieľať so svojím lekárom. IPhone pritom bude využívať svoje senzory na mapovanie fyzickej aktivity a iných životných funkcií, zatiaľ čo upomienky budú ľuďom pripomínať pravidelnú medikáciu.

Google má oproti Applu síce menšiu stratu, ale jeho investície do odvetvia sú masívne. Takmer tretina prostriedkov, zhromaždených v jeho fonde GV (Google Ventures), bola v minulom roku alokovaná odvetví zdravotnej starostlivosti. Googlovská materská spoločnosť Alphabet disponuje divíziou Verily, ktorá sa zaoberá výskumom zdravia človeka. Na svojom konte má projekty, zaoberajúce sa kontaktnými šošovkami, cez meranie hladiny cukru v krvi, až po magnetické nanočastice, ktoré môžu putovať krvným riečiskom a hľadať najmenšie príznaky rakoviny.

Tretím veľkým technologickým hráčom, ktorý skúša šťastie v medicíne je spoločnosť Philips. Ten sa sústredí na vývoj diaľkovej diagnostiky bez nutnosti pacienta navštevovať kliniku. „Zdravotná starostlivosť sa môže premeniť na jednu veľkú virtuálnu sieť,“ povedal denníku Financial Times Jeroen Tas, šéf divízie zdravotníckej informatiky Philipsu. Tas vidí budúcnosť v tom, že sa rodinní lekári zmenia na zdravotné kouča a mnoho činností, ktoré doteraz robia lekári prejdú do sféry „samoobsluhy“ ako tomu je v mnohých iných odvetviach.

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Poznáme najobľúbenejšie a najviac trendy rastlinu na rok 2021

Boom v pestovaní izbových rastlín neutícha. Vďaka pandémii tomu je práve naopak. Aká izbovka je najviac trendy na rok 2021? Zamilujete si ju, to...

7 najčastejších chýb, ktoré ľudia robia pri pestovaní zeleniny

Aj skúsení záhradníci sa niekedy dopúšťajú jednej zo siedmich najčastejších chýb pri pestovaní zeleniny. To má potom za následok, že úroda je menšia, než...

Vyzkoušela množství brigád a vyplatilo se, dnes si plní sen: Kristína se míchání vůní věnovala ve francouzském Grasse

Jak vznikla myšlenka vyrábět veganské sojové svíčky a kdo za samotnou značkou stojí?Již během studentských let na střední škole jsem byla aktivní prací pro...

Toto je maximálna doba, počas ktorej môžete nechať mokrú bielizeň v práčke

Bielizeň v práčke už je nejaký čas vypraná, ale nemáte chuť alebo čas zavesiť ho? Do istej chvíle to nevadí, potom však nastáva bod,...

Nové technológie sú priorita, zaznelo na európskom on-line rokovaní telekomunikačnej únie

Nové technológie ako priorita, zaznelo na Regionálnom prípravnom rokovaní pre Európu. On-line európske rokovania Medzinárodnej telekomunikačnej únie organizovala Česká republika v predsedníckej úlohe. Januárové...