Problémy spojené so žlčníkom sa v súčasnej dobe vyskytujú často a to bez ohľadu na vek, pohlavie alebo celkový zdravotný stav. Takéto ťažkosti vznikajú pri zlej životospráve, najmä prejedaním sa a nesprávnym stravovaním. Tento orgán má pritom v procese trávenia veľmi dôležitú funkciu a problémy s ním vás dokážu dosť potrápiť.
Čo je žlčník, akú má funkciu a kde sa nachádza
Žlčník si môžete predstaviť ako dutý orgán hruškovitého tvaru. Jeho hlavnou funkciou je zhromažďovať a zahusťovať žlč, ktorá vzniká v pečeni, čiže nie v žlčníku. Žlč je hustá tekutina žltohnedej farby, ktorá pomáha pri trávení tukov.
V tomto procese je žlč vylučovaná do tenkého čreva a to s časovým oneskorením asi 30 minút po jedle. Celý mechanizmus spúšťa hormón zvaný cholecystokinín. Tento hormón dá povel na stiahnutie žlčníka, čím príde k vypusteniu žlče do tenkého čreva.
Samotná žlč sa skladá z rôznych látok, napríklad ako sú žlčové kyseliny, mineráli alebo soli. Za žltohnedé sfarbenie žlče môže žlté farbivo zvané bilirubín. Žlčník síce nie je pre život nevyhnutný, pri určitých obmedzeniach a zásadách sa dá fungovať aj bez neho, na druhú stranu, na jeho zdravie treba dôsledne dbať.
Problémy so žlčníkom sa typicky objavujú po konzumácií ťažkých jedál, alkoholu alebo sladkostí. Pri dlhodobej zlej životospráve tak môžu vzniknúť žlčníkové ochorenia.
Aké najčastejšie príznaky má podráždený žlčník?
Problémy so žlčníkom a s jeho funkciami sa prejavujú najmä jeho bolesťou a tiež tráviacimi ťažkosťami. Ide teda o narušenie zdravého stavu alebo fungovania.
Medzi najčastejšie príznaky patria:
- pri zápale žlčníka rýchlo vzniká bolesť pod pravým rebrom oblúkom
- objaviť sa môžu tráviace problémy, napríklad hnačka či zápcha
- časté je nafukovanie, najmä po konzumácií jedla, tiež plynatosť
- žlčníkové kamene vyvolávajú bolesť pod pravým rebrovým oblúkom
- upchaté žlčové cesty sa prejavujú pulzujúcou bolesťou pod pravým rebrom
Ak ide o zápal žlčníka, ten môže mať akútnu aj chronickú formu. Pri akútnej forme vzniká bolesť rýchlo a často je sprevádzaná horúčkou. Pri chronickej forme sú príznaky nenápadné a väčšinou ide o občasné bolesti pod pravým rebrom alebo nevoľnosť.
Žlčníková diéta a ktoré potraviny sú najlepšie
Riešením ťažkostí so žlčníkom je diéta. Pri nej sa odporúča konzumovať jedlo s čo najnižším obsahom tukov, olejov, vajec a masla. Pravidelnosť v jedle je tiež dôležitá, ideálne je jesť 5-krát denne a s pravidelným časovým odstupom 2 až 3 hodiny.
Ideálne je jesť nenadúvajúcu a nepálivú zeleninu bez zŕn, napríklad mrkvu alebo šalát. Vhodné je aj ovocie bez zŕn, z mäsa sa odporúča chudé, napríklad morčacie, kuracie alebo králičie. Ryby možno tiež zaradiť do diétneho jedálnička.
Jesť môžete aj mäsové a zeleninové vývary. Zo šuniek sú najvhodnejšie morčacia, bravčová a kuracia. Odporúča sa aj biele pečivo a toastový chlieb, vhodné sú aj nízkotučné mliečne výrobky. Vyhnúť by ste sa mali teplému pečivu, ktoré nadúva, taktiež celozrnnému pečivu. Vylúčte tiež strukoviny, cibuľu, cesnak a samozrejme sladkosti.
V rámci diéty je dôležité ustrážiť si tiež pitný režim. Úplne treba vylúčiť alkohol, naopak, čistá voda je najlepšou voľbou. Ideálne je vypiť 2 litre vody denne, k tomu na doplnenie sa odporúčajú aj 2 hrnčeky bylinného čaju. Naopak, vyhnúť sa treba studeným nápojom.
Pomôcť vám môžu aj tieto liečivé bylinky
Pri problémoch so žlčníkom, vrátane jeho podráždenia, sú veľmi účinné aj bylinky. Medzi tie, ktoré dokážu uľaviť od bolestí žlčníka, patria púpava lekárska, pestrec mariánsky, mäta prieporná, artičoka alebo nechtík lekársky. Všetky si viete pripraviť do čaju.
Púpava lekárska je bylinka, ktorá podporuje správnu funkciu žalúdka, pankreasu, pečene a aj žlčníka, má teda očistnú funkciu. Pestrec mariánsky je zas bylinka, ktorá je schopná regenerovať pečeň a udržať jej fungovanie v norme. Okrem toho znižuje cholesterol a pomáha pri funkciách žlčníka. Je účinná aj pri otrave alkoholom či hubami.
Čaj z mäty piepornej je účinný pri žlčníkových bolestiach spôsobených ťažkou stravou alebo žlčníkovými kameňmi, ktoré sú častou príčinou zápalov. Vďaka svojím liečivým vlastnostiam uvoľňuje žlčovod, rovnako zmierňuje aj nadúvanie.
Artičoka patrí k jedným z najlepších prostriedkov na pečeň a žlčník. Táto bylinka zvyšuje tvorbu žlče a jej vylučovanie, je účinná pri činnosti detoxikácie pečene a podporuje vylučovanie škodlivín močom. Artičoka podporuje produkciu tráviacich enzýmov v pankrease a je odporúčaná pri poruchách jeho funkcie.