7 najčastejších chýb, ktoré ľudia robia pri pestovaní zeleniny

Aj skúsení záhradníci sa niekedy dopúšťajú jednej zo siedmich najčastejších chýb pri pestovaní zeleniny. To má potom za následok, že úroda je menšia, než by mohla byť, zeleninové plody sú zdeformované a zakrpatené. Zistite, čomu sa pri sadení a pestovaní zeleniny vyhnúť a majte tento rok rekordný zber.

 1. S výsadbou začnete príliš skoro
  Možno pochopiť, že každý záhradník je netrpezlivý a už sa nemôže dočkať, až po dlhej zime zase začne s výsadbou. Avšak ak sa unáhlite, riskujete, že v prípade návratu chladného počasia rastliny citeľne zasiahne mráz. Pokiaľ začínate sadiť už v marci, radšej semienka a klíčiace rastliny chráňte pomocou bielej netkanej textílie. Vysiať semienka zeleniny je možné s úspechom až do novembra, kedy je vhodný čas vysievať ozim pre jarný zber.
 2. Rastliny nemajú priestor
  Ďalšou častou chybou je zasadenie príliš veľkého množstva zeleniny na malom priestore. Zvlášť pokiaľ máte malý priestor na pestovanie, môže sa vám to zdať ako ideálne riešenie a rastliny natesnáte na seba. Niektorým z nich to nevadí – napríklad kelu, hlávkovému šalátu, a rukole. Iné rastliny sú však náročnejšie av takých podmienkach sa im nebude dariť dobre. Napríklad paradajky potrebujú dobrú cirkuláciu vzduchu, aby zostala zdravá av dobrej kondícii, takže ich treba umiestniť cca 60-90 cm od seba. Ak ich zasadíte príliš blízko pri sebe, riskujete, že sa budú stretávať s problémami, napríklad s plesňou. Medzi ďalšiu zeleninu, ktorá rozhodne potrebuje dostatok priestoru, patrí baklažán, karfiol, brokolica, kukurica, zemiaky a paprika.
 3. Zle zvolené miesto
  Pokiaľ zle zvolíte miesto pre výsadbu, najlepšie hnojivo a starostlivosť to nezachráni. Zárukou úspechu pri pestovaní zeleniny je zvoliť miesto, kde svieti slniečko aspoň 6 hodín denne. Len tak zožnete šťavnatú a lahodnú úrodu. Pokiaľ zeleninu pestujete v domácich podmienkach, najlepšie sa jej bude dariť na okennom parapete, kam dopadajú slnečné lúče. Pokiaľ tú možnosť nemáte, môžete rastlinám umelo prisväcovať, aby lepšie prospievali.
 4. Zalievate príliš veľa či príliš málo
  Ani jeden extrém nie je dobrý. Optimálne zavlažovanie je kľúčom k úspechu. Pokiaľ rastliny nebudete dostatočne zalievať, hrozí, že uvädnú ich listy zožltnú a plody budú zakrpatené či zdeformované. Taká úroda vám asi radosť neurobí. Ak to však s množstvom vody preženiete, vaše rastliny budú tiež trpieť a zle plodiť.
 5. Nezberáte včas
  Plody treba pravidelne žať. Niektorí neskúsení záhradníci čakajú na moment, keď rastlina bude mať viac plodov a chcú žať až potom. To je ale častá chyba, ktorou sa pripravujete o bohatšiu úrodu. Rastlina nebude plodiť ďalej, pokiaľ je už plody obsypaná. Naopak, ak zožnete včas, povzbudzujete tým rastlinu k rozvetvovaniu a ďalšiemu plodeniu.
 6. Nevytrhávate burinu
  Burina je pre rastliny konkurencie, pripravuje ich o vodu i živiny. Pokiaľ ho nebudete pravidelne vytrhávať, dočkáte sa oveľa menšej úrody. Bez výživy a prísunu vody sa totiž žiadnej rastline nedarí. Samozrejme je na mieste aj ďalšia údržba – hnojenie a pravidelné kyprenie pôdy.
 7. Nevšímate si detaily
  Zažltnuté listy s bodkami vás upozorňujú na to, že vaša rastlina bola napadnutá škodcami. Pokiaľ budete tieto na prvý pohľad drobné veci ignorovať, nebude sa vašej zelenine dobre dariť. Skúmajte dôkladne horný aj spodný povrch listov. Často hmyz kladie vajíčka na spodnú stranu listov, takže si to nemusíte hneď všimnúť. Pokiaľ zistíte, že vaša rastlinka bola napadnutá hmyzom, je treba ihneď zasiahnuť a aplikovať špeciálny postrek.

Sponsor

PR článek

Grilujte chutne a bez rizík: Slanina a ďalšie potraviny, ktoré na gril rozhodne nepatria

Leto sa blíži ak nemu neodmysliteľne patrí aj grilovanie. Možno už ste vytiahli a oprášili gril a tešíte sa na dobroty z grilu, ktorých...

Hľadáte výhodné zľavy v letákoch? Skúste to s Kaufino a zaručene ušetríte

Obľúbené zahraničné obchodné reťazce Medzi obľúbené obchody s potravinami, kde zákazníci radi nakupujú aj kvôli rôznym akciám a prijateľným cenám, patrí Kaufland, Lidl a Tesco....

Vďaka tomuto „ľadovému“ triku už nikdy nebudete musieť žehliť

Keď túto „kúzelnú“ vec vložíte do sušičky, vaše oblečenie z nej vyjde ako práve vyžehlené. Neveríte? Vyskúšajte to a budete sa diviť. Už žiadne žehleniePrať,...

Snídáme ho, oběd, večeře: Neodmyslitelná součást jídelníčku, ale o jeho vlivu na zdraví víme málo

Snídáme ho, oběd, večeře. Pečivo je neodmyslitelná součást našeho jídelníčku a přesto o něm a jeho vlivu na zdraví víme stále až překvapivě málo....

Tip na zábavu pre všetkých

Názov článku je trošku zavádzajúci, predsa len nebudeme písať o zábave pre bábätká, batoľatá a predškolské deti. Ale čas pádi tak rýchlo, takže nebude...